„Seniorzy w świecie cyfrowych finansów” – raport z badania
dział: / dodano: 30 - 10 - 2024
Czy zastanawiałeś się nad tym, ilu seniorów płaci za zakupy kartami płatniczymi? Ilu korzysta z bankowości elektronicznej? Jak wielu robi zakupy w internecie i płaci za przelewem bankowym lub BLIK-iem?
Odpowiedzi na te i wiele innych znajdziesz w raporcie z badania „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów”.
Badanie w ramach programu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji” oraz projektu „Aktywny Senior” na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości zrealizował Instytut Badań Pollster. Piąta edycja raportu opublikowana została na początku 2024 r.
Jako najważniejsze wnioski płynące z badania Warszawski Instytut Bankowości wskazał:
1. Seniorzy funkcjonujący w świecie cyfrowym stawiają na bankowość internetową, karty płatnicze i smartfon do obsługi bankowości.
2. Rośnie przewaga karta płatniczej nad gotówką: seniorzy częściej używają karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) niż gotówki - aż 84% opłaca swoje codzienne zakupy kartami, z tego 52% płaci bezgotówkowo wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a tylko 6% badanych seniorów deklaruje, że nadal preferują korzystać gównie z gotówki.
3. Za zakupy w sieci połowa seniorów płaci przelewem bankowym i już prawie co trzeci senior stosuje płatność BLIK-iem.
4. Seniorzy chcą oszczędzać i inwestować: Prawie połowa seniorów posiada konta oszczędnościowe: 47% badanych w wieku 60+ i 48% starszych osób 70+, a co trzeci respondent w ramach inwestycji wybiera lokatę.
5. Prawie co 3-cia osoba stwierdziła, że brakuje atrakcyjnych propozycji oszczędzania lub inwestowania.
6. Maleje popyt na kredyty konsumpcyjne: w 2023 roku 27% seniorów było skłonnych ubiegać się o taki kredyt, a dziś już tylko 17%.
7. Pomimo, że poziom odczucia bezpieczeństwa seniorów w sieci jest dość wysoki, aż 75% czuje się bezpiecznie w przestrzeni cyfrowej, to aż co trzeci badany przyznał, że próbowano od niego wyłudzić lub wyłudzono pieniądze/dane osobowe za pomocą oszustwa internetowego.
8. W odczuciu ankietowanych seniorów znacznie wzrosła rola edukacyjna instytucji finansowych jako źródła informacji na temat bezpiecznego korzystania z internetu, w tym e-bankowości. W ubiegłym roku 28% seniorów przyznało, że na temat bezpieczeństwa w sieci dowiaduje się od pracowników branży finansowej, natomiast w tym roku to już 55% badanych.
Raport opublikowany został pod adresem: