Bogactwo przyrodnicze i turystyczne to gwarancja przyjemnego wypoczynku w Powiecie Inowrocławskim, zarówno dla turysty aktywnego, jak i szukającego spokoju.
Warty zobaczenia jest obszar chronionego krajobrazu Lasów Balczewskich, który rozciąga się głównie na terenie gminy Dąbrowa Biskupia. Znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody: „Rejna” i „Balczewo”. Balczewski rezerwat utworzono w celu zachowania siedlisk ptactwa błotnego i wodnego (myszołów, żuraw). Spośród roślin chronionych i rzadkich występuje m.in. kosaciec żółty, starzec błotnisty oraz narecznica. Rezerwat „Rejna” posiada bardzo rzadkie siedlisko wiśni karłowatej (wisienki stepowej).
Kompleks leśny Balczewo – Rejna jest jedynym wśród żyznych czarnych ziem kujawskich. Od dawna stanowi oazę ciszy i czystego powietrza, daje możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Korzystają z tego dobrodziejstwa mieszkańcy całego Powiatu Inowrocławskiego. W ostatnich latach leśne ścieżki, nie tylko w weekendy, zapełniają się też pojazdami i turystami z dalszych stron. Przyjeżdżają całe rodziny, grupy młodzieży szkolnej, a nawet wycieczki. Popularność tego miejsca skłania miejscowych leśników do prowadzenia wzmożonego nadzoru nad wspólnym dobrem, jakim jest las.
Powiat Inowrocławski bogaty jest w obszary cenne przyrodniczo i prawnie chronione. Niewątpliwie największą atrakcję przyrodniczą stanowią zasoby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Jest to obszar pól uprawnych, łąk i pastwisk, lasów i bagien, trzcinowisk i innych nieużytków. Obejmuje także jezioro Gopło, jeden z największych akwenów w Polsce (2.154 ha). Znajdują się tam miejsca lęgowe licznych gatunków ptactwa wodnego, błotnego i lądowego oraz ich odpoczynku podczas wiosennych i jesiennych przelotów.
Zapraszając do zwiedzenia Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, poleca się ścieżkę edukacyjną pod nazwą Mare Polonorum oraz ścieżkę Potrzymiech, którą zwiedza się pod nadzorem strażnika. Na terenie Parku organizuje się lekcje i letnie obozy naukowe poświęcone gleboznawstwu, botanice i ornitologii oraz wycieczki rowerowe.
Mieszkańcy Powiatu powszechnie odwiedzają lasy w okolicach Starej Wsi, Osieka Wielkiego i Zajezierza. To istny raj dla grzybiarzy, którzy tłumnie przybywają tu w sezonie jesiennych zbiorów. Rekreacyjne walory mają leśne tereny wokół Suchatówki, głównie w pobliżu jezior − Nowego i Starego.
Powiat Inowrocławski to malownicze okolice, ostoje spokoju i ciszy, bogate w ptactwo, chronioną zwierzynę. Podziwianie ich jest możliwe po części z pokładów „Rusałki” – pływającej po Jeziorze Gopło i „Janka” – po Jeziorze Pakoskim.