ulica 17 Stycznia 11
88-140 Gniewkowo
Tel. 052/354-30-08, fax 052/354 30 37
e-mail: urzad@gniewkowo.com.pl
www.gniewkowo.com.pl
Gmina liczy 14 905 mieszkańców, liczba sołectw wynosi 23.
Zaplecze gospodarcze
Dogodna lokalizacja oraz wartościowi pracownicy sprawiają, że na terenie gminy Gniewkowo funkcjonuje wiele podmiotów gospodarczych branży produkcyjnej, usługowej i handlowej: od firm rodzinnych po duże fabryki znane nie tylko w Polsce.
Gmina Gniewkowo charakteryzuje się krajobrazem nizinnym z uwagi na to, że aż 63 % powierzchni gminy zajmują użytki rolne, a 25 % stanowią tereny leśne. Pod względem hydrograficznym obszar gminy przynależy do zlewni rzeki Wisły, jedynie najdalej położone południowo – zachodnie tereny gminy należą do rzeki Odry.Z większych zbiorników wody stojącej na terenie gminy należy wymienić znajdujące się w północnej części gminy jeziora Nowe i Stare. W kilku miejscach na terenie gminy stwierdzono występowanie wód mineralnych (m.in. w okolicach Szadłowic i pomiędzy Gąskami oraz Murzynnem). Środowisko przyrodnicze terenu gminy Gniewkowo charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością, co uwidacznia się m.in. obecnością wielu roślin rzadkich i chronionych. Do torfowiskowych gatunków reliktowych występujących na terenie gminy zaliczana jest m.in. gwiazdnica grubolistna, turzyca strunowa, wierzba borówkolistna, wierzba śniada, fiołek torfowy, brzoza niska. Najcenniejsze przyrodniczo obszary zostały objęte ochroną jako obszary chronionego krajobrazu. Częstym ptakiem na terenach gminy jest bocian biały. Na polach uprawnych pospolicie występują: jaskółka, przepiórka, bażant, kuropatwa i inne. Tereny leśne i obrzeża lasów to miejsca bytowania, żerowania i rozrodu ptaków drapieżnych. Północna część gminy Gniewkowo znajduje się w obrębie międzynarodowego korytarza ekologicznego doliny Wisły (wg projektu ECONET), odgrywającego niezwykle ważną rolę w systemie ochrony przyrody. W południowej części gminy znajduje się część „Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Balczewskich”. Obejmuje on system rozległych mokradeł i bagien tzw. „Gąskich” i „Ostrowskich” spełniających ważną rolę w retencji wodnej Kujaw. Turyści mają do dyspozycji kilka odnowionych szlaków turystycznych:
- Szlak im. Gen. Władysława Sikorskiego początek obok dworca PKS w Inowrocławiu, dalej do Balczewa, Parchania, na drogę Szadłowice – Gąski i przez Ostrowskie Błota do Wierzbiczan /zespół pałacowo-parkowy z XIXw/. Następnie drogą polną /kapliczka przydrożna/ wychodzącą przy Zakładach „Cerama” w Gniewkowie, wzdłuż betonowego ogrodzenia wychodzi na ul. Kolejową
- Szlak żółty ma początek przy dworcu PKP Gniewkowo, który wraz ze szlakiem czerwonym wiedzie ul. Dworcową do MGOKSiR gdzie umieszczona jest tablica 700-lecia nadania praw miejskich.
- Szlak Czerwony wiedzie przez Gniewkowo - ulicami: Rynek, Sobieskiego, Kościelną, Cmentarną /cmentarz – groby żołnierzy/. Dalej prowadzi ul. Cmentarną, duktami leśnymi prowadzącymi do obelisku z 1965 r. Krzyżuje się ponownie ze szlakiem żółtym. Od pomnika szlak biegnie w stronę Leśniczówki Suchy Las, skrajem lasu i wychodzi w Suchatówce na drogę Toruń-Gniewkowo. Z szosy osiąga przystanek kolejowy Suchatówka, gdzie następuje jego koniec.
- Szlak rowerowy /zielony/ z Torunia przez Cierpice do Gniewkowa, Lipia, Lipionki, Gąsek, Parchania.