Policja ostrzega
dział: / dodano: 07 - 11 - 2024
Policjanci nie poprzestają w działaniach polegających na uświadamianiu i edukowaniu na temat oszustw. Ofiarami ich są nie tylko seniorzy.
Policjanci na terenie powiatu inowrocławskiego z informacją o metodach oszustw docierają w różne miejsca. Odwiedzają w tym celu kluby seniora, domy dziennego pobytu, urzędy, a także parafie, gdzie w rozmowie z przedstawicielami tych placówek oraz proboszczami pozostawiają plakaty przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Są one zamieszczane w ogólnodostępnych miejscach celem informacji oraz ostrzeżeń.
Najpopularniejszą metodą jest nadal metoda na policjanta, pracownika banku czy przysłowiowego wnuczka. Przestępcy przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, której celem jest zawsze wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów.
Podszywając się pod funkcjonariusza, informują na przykład o prowadzeniu tajnej akcji, wymierzonej w oszustów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że jego zgromadzone pieniądze są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie, jest przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa. Pamiętajmy, to oszustwo! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!
W przypadku telefonu rzekomego wnuczka, gdzie w tle przedstawiana jest tragiczna historia wypadku, bądź nagła potrzeba pieniędzy, rozłączmy się. Opanujmy emocje, które często nami kierują i zadzwońmy sami na numer kogoś z rodziny i dowiedzmy się, czy takowa sytuacja miała miejsce.
Ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy, ale również młode osoby. Przestępcy wykorzystują popularne platformy sprzedażowe. Oferują auta bądź przedmioty w atrakcyjnych cenach. W celu rezerwacji żądają zaliczki, często w postaci kodu BLIK. Po uzyskaniu zamierzonego celu przez oszusta kontakt się urywa.
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Przestępcy włamują się do kont portali społecznościowych i podszywając za właściciela, wysyłają z komunikatora wiadomości z prośbą o kod BLIK. Pretekstem szybkiej pożyczki może być, zgubiony portfel, zablokowane konto bankowe czy niewystarczająca ilość pieniędzy na koncie. Z uwagi na zbliżający się okres grzewczy, mogą również się pojawić oferty zakupu taniego opału. Bądźmy ostrożni i uważajmy na tak zwane super okazję i promocje!