Powiat tętni generalskimi imprezami
dział: / dodano: 02 - 06 - 2023
Choć gen. Władysław Sikorski w rozmowie z dorosłymi zachowywał powagę i z natury był małomówny, to widywano go na ławeczce w Solankach, w otoczeniu młodzieży, roześmianego i dyskutującego z ożywieniem. Dziś pewnie też by się uśmiechał, bowiem mnóstwo młodych ludzi uczestniczy w wydarzeniach poświęconych Wielkiemu Polakowi.
Dużym zainteresowaniem cieszył się sobotni Piknik Generalski w Parchaniu, w czasie którego była muzyka, kujawski poczęstunek, wystawa dawnych samochodów, a także współczesnego sprzętu wojskowego.
Dzień wcześniej we wsi gościł Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który w towarzystwie Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej odwiedził dwór Generała w Parchaniu.
W spotkaniu uczestniczyli także Wójt Dąbrowy Biskupiej Marcin Filipiak oraz Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu dr Marek Rubnikowicz.
Ze strony Marszałka padła propozycja, aby w Parchaniu powstał Instytut Generała Sikorskiego.
- To cenna inicjatywa, która stanowić będzie ważny punkt w ramach tegorocznych obchodów Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Powiat takie zamierzenia będzie wspierał, bowiem przyczynią się one do popularyzacji osoby Generała i jego związków z naszą Małą Ojczyzną. Parchanie to jedyne miejsce w Polsce, które ma obowiązek utrwalać i popularyzować osobę Generała, którego historię na pewno znamy, a ci którzy ją dopiero poznają, mogą to kompleksowo uczynić w dworze w Parchaniu. Rozmowy nasze dotyczyły także nawiązania współpracy z instytutem Generała w Londynie – mówi Starosta Wiesława Pawłowska.
Tymczasem nie zwalniają tempa organizatorzy wydarzeń w Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że tempo te podkręcają.
Oprócz pikniku w Parchaniu, w sobotę odbywały się rajdy rowerowy i pieszy, które nawiązywały do pierwszej turystycznej wyprawy do wsi, która odbyła się 50 lat wcześniej.
- Niespiesznie pokonaliśmy 50 km w towarzystwie koleżanek z klubu Torpedo Solec Kujawski i kolegi Henryka z bydgoskiego Gryfa, który był modelem dla twórcy pomnika-ławeczki Generała – relacjonują rowerzyści.
W niedzielę miłośnicy historii i regionu wzięli udział w spacerze „Pod rękę z gen. Władysławem Sikorskim". Było to trzecie takie spotkanie, organizowane przez powiatowe Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, w czasie którego opowiadano o przedwojennym uzdrowisku, mundurze wojskowego, solankowym bocianie oraz odwiedzono Generała odpoczywającego na parkowej ławeczce.
Dzień później obradował Komitet Organizacyjny Obchodów Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Omówiono dotychczasowe wydarzenia oraz rozmawiano na temat harmonogramu obchodów.
Jednym z ważnych wydarzeń będzie zaplanowana na 4 lipca w Parchaniu, dokładnie w 80. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka w katastrofie gibraltarskiej, uroczystość patriotyczna.
Wiele będzie się też działo wcześniej. Od 5 czerwca Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka zaprasza do udziału w wakacyjnej grze terenowej. Zadania będzie można odbierać w siedzibie placówki.
Do 9 czerwca Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu czeka na przesyłanie konkursowych wierszy o Generale. Regulamin konkursu można znaleźć w zakładce poświęconej obchodom, która znajduje się na stronie internetowej Powiatu Inowrocławskiego. Znajduje się tam harmonogram wydarzeń oraz wiele ciekawostek związanych z Generałem.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 2 czerwca 2023 r.