10.04 - Zbrodnia Katyńska – Pamiętamy
dział: Kultura i Historia / dodano: 04 - 04 - 2025
Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przygotowano wystawę „Zbrodnia Katyńska – Pamiętamy”.
Tego dnia oddamy hołd niemal 22 tysiącom ofiar mordu popełnionego na Polakach przez NKWD wiosną 1940 r.
Na wystawie prezentowane będą m.in. listy oficerów wysyłane do rodzin z obozu w Starobielsku, mundur polskiego oficera, nabój z pistoletu TT, m.in. z tych pistoletów strzelano do polskich oficerów, replika orderu Virtuti Militari.
Przybliżone będą także sylwetki polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu, a związani byli z Powiatem Inowrocławskim.
Są to m.in. Karol Hauke – szef Garnizonu Inowrocław, Zbigniew Czarnek - lekarz Garnizonu, Edward Kwitowski – działacz KS Goplania, powstańcy wielkopolscy: Józef Owczarski – walczył o wyzwolenie Inowrocławia, Marcin Jaworowski i Franciszek Tabaczyński ze Słońska, Feliks Wyborski urodzony w Bachorcach, Ignacy Nowak z Kruszwicy, Michał Dzierzgowski – prezes firmy zbożowej z Pakości, Zdzisław Małaczyński – zięć Jana Kasprowicza.
