Śladami Jana Kasprowicza
dział: / dodano: 19 - 08 - 2021
„Śladami Jana Kasprowicza” to nazwa trasy turystycznej, którą przygotowano z okazji roku Piewcy Kujaw. Została już latem przetestowana przez miłośników turystyki, a Powiat Inowrocławski opracował mini-serial jej poświęcony oraz specjalne wydawnictwo.
Możecie jechać w grupie, z rodziną, albo samotnie. Można rozplanować trasę na kilka dni, ale też można ją pokonać jednego dnia. Zapraszam wszystkich! Promujemy Wieszcza Kujaw! – zachęca starosta Wiesława Pawłowska.
37-kilometrowa trasa śladami Jana Kasprowicza, którą przygotowaliśmy dla mieszkańców, skupia się na ważnych dla niego miejscach.
Jednym z najważniejszych jest obecne I Liceum Ogólnokształcące, gdzie wcześniej znajdowało się gimnazjum, do którego późniejszy poeta uczęszczał 10 lat. Opowieść o Kasprowiczu jest również prowadzona przy Bazylice Mniejszej, gdzie prawdopodobnie spoczywa ojciec poety, Piotr oraz na cmentarzu przy ul. Marcinkowskiego, gdzie znajduje się grób jego matki, Józefy. Odwiedzamy również pomnik przy ul. Solankowej, farę, staw przy ul. Transportowca opisany w wierszu, dom rodziny w Szymborzu, czy Łojewo – ze względu na związki ze Stanisławem Przybyszewskim.
Mieszkańców Kujaw powinien zainteresować także choćby zakątek nad Gopłem, który pokazujemy, a który ze względu na zainteresowanie historią lubił poeta. Odwiedzimy również kościół w Górze, gdzie matka wymodliła zdrowie Kasprowicza, gdy był jako dziecko bliski śmierci.
Z opowieści o miejscach ważnych dla kujawskiego poety, które snuje historyk i regionalista Edmund Mikołajczak, dowiecie się mnóstwa ciekawych rzeczy, choćby o tym, że Kasprowicz nie zawsze dostawał w szkole piątki. - Nie był orłem, zwłaszcza jeśli chodzi o ścisłe przedmioty - przyznaje Edmund Mikołajczak, jednak natychmiast podkreśla jego humanistyczną naturę. - Ale, mimo że musiał mówić w języku niemieckim i wszystko w szkole było w duchu niemieckim, to wraz z Polakami utworzył tajne kółko literackie, które krzewiło polskość i polską literaturę, której w przedmiocie nauczania Królewskiego Gimnazjum Pruskiego nie było.
Trasa została już latem przetestowana przez kilkudziesięciu miłośników turystyki rowerowej. Bardzo sobie ją chwalili.
Filmową opowieść w ramach cyklu „Śladami Jana Kasprowicza” można oglądać na profilu facebookowym Powiatu Inowrocławskiego i na naszym kanale YouTube. Przygotowaliśmy także specjalną mapkę trasy, z poszczególnymi etapami oraz krótkimi ich opisami.
Trasa "Śladami Jana Kasprowicza" - ściągnij i wydrukuj (format A3)