Zrozumieć znane, dostrzec nieznane
dział: Edukacja / dodano: 28 - 12 - 2023
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?”.
Projekt ten realizowany jest przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu MEiN „Nauka dla Społeczeństwa”. Projekt upowszechnia wśród uczniów szkół ponadpodstawowych rozumienie ważnych procesów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, z którymi boryka się współczesny świat, i które w najbliższej przyszłości mogą stwarzać na całym świecie coraz więcej sytuacji problemowych.
W spotkaniu podsumowujących wzięli udział: prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Tomasz Wites (kierownik projektu), Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Beata Kowalska, Dyrektor szkoły Maria Żukowska, Zbigniew Zygora (nauczyciel geografii) oraz uczniowie klasy III a i II a - uczestnicy projektu.
W czasie 3-miesięcznych zajęć uczniowie „Konopy” realizowali zajęcia w blokach dotyczących „klimatu miasta”, patologii społecznych w ujęciu geograficznym, ocieplania klimatu i globalnych zmian w rolnictwie. Zajęcia realizowane w formie wykładów i warsztatów, pozwoliły uczestnikom powiększyć swoją wiedzę, poszerzyć kompetencje cyfrowe i społeczne, poprawić umiejętności współdziałania i pracy w grupie, poznać problemy lokalne (swoich „małych ojczyzn”).
W trakcie spotkania podsumowującego projekt, prof. UW dr hab. Tomasz Wites, wręczył uczniom drobne upominki oraz przekazał do biblioteki „Konopy” kilkanaście książek naukowych związanych z problematyką zajęć realizowanych w czasie projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?”.
Koordynatorem projektu, do którego zakwalifikowało się tylko sześć liceów w Polsce, był Zbigniew Zygora, a organem prowadzącym szkołę jest Powiat Inowrocławski.