Zagraniczne projekty podsumowane
dział: Edukacja / dodano: 28 - 11 - 2024
Uroczystość podsumowania dwóch projektów praktyk zagranicznych Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu odbyła się dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu.
Projekty te to „Portugalia - zagraniczne praktyki naszą inwestycją w przyszłość” i „Praktyki zawodowe w Portugalii - nasza przyszłość jest w naszych rękach”. Realizowane były w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.
W spotkaniu udział wzięli na zaproszenie dyrektora szkoły Artura Mikołajczaka m.in. Wicestarosta Inowrocławski Henryk Procek, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Knop, Członkowie Zarządu Powiatu Maciej Basiński i Wojciech Gerus, Starszy wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Koniczyński, Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Beata Kowalska, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich Joanna Kuchta oraz Dyrektor MDK Beata Kiersztan.
W projektach uczestniczyło 60 uczestników, którzy odbyli praktyki zawodowe w Faro w Portugalii w terminach maj-czerwiec i wrzesień-listopad 2024 r.Z wyjazdów skorzystali uczniowie III i IV klas technikum kształcący się w zawodach: technik hotelarz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik stylista, technik fryzjer, którzy odbywali swoje miesięczne praktyki w restauracjach, hotelach, szwalniach i zakładach fryzjerskich w Faro i okolicy.
Korzystali oni również z bogatego programu kulturowego i rekreacyjnego, m.in. z wycieczek do Lizbony, Sewilli, Lagos, Cabo São Vicente, po klifach, uczestniczyli w lekcji surfingu, w rejsie motorówką i katamaranem słonecznym w celu obserwacji ptaków i zachodu słońca.
- Udział naszych szkół w unijnych projektach to szansa na podnoszenie przez uczniów i nauczycieli ich kompetencji. Dla uczniów to też okazja do zobaczenia jakie są standardy w danych zawodach w innych krajach. Wyjazdy takie stanowią dla młodych ludzi motywację do dalszej nauki i udziału w kolejnych szkoleniach, a nowe doświadczenia kulturowe i językowe pozwalają stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy. Takie projekty to też fantastyczna promocja szkoły w regionie – mówi Wicestarosta Henryk Procek.
Uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia praktyk oraz dokument Europass Mobilność, co zwiększy ich szanse na rynku pracy.