Z cyklu „Poznaj Powiat Inowrocławski” - najstarsza macewa na Kujawach
dział: Kultura i Historia / dodano: 27 - 11 - 2024
Macewa to inaczej żydowska płyta nagrobna. Najstarszy tego typu kamień nagrobny w naszym Powiecie możemy znaleźć w Pakości. Dokładnie przy kaplicy barokowej „Drugi Upadek”, która jest częścią Kalwarii Pakoskiej.
Przy jednym z narożników tej budowli, wzniesionej w 1661 roku, znajdziemy kamień nagrobny, z daleka wyglądający na zwykły głaz, na którym widnieje hebrajski napis „Yotah bat Shabtil”. W przetłumaczeniu na język polski inskrypcja ta głosi „Jona córka Szabtila”. To macewa, najstarsza na Kujawach! Kamień ten położono na grobie Jony w pierwszej połowie XVII, a może już w wieku XVI. Dlaczego stał się elementem kaplicy? Wydaje się, że wykorzystany został wcale nie z antysemickich pobudek, lecz dla dodania autentyzmu powstającej kopii Jerozolimy, bowiem kopią Świętego Miasta Żydów jest właśnie pakoska Kalwaria. Hebrajskie napisy dodawały zatem klimatu i autentyczności świętemu miejscu.
Dla pielgrzymów, turystów i oczywiście dla każdego mieszkańca naszego Powiatu zainteresowanego tego typu zabytkami z przeszłości, zobaczenie tej macewy, to nie lada gratka. Jest też okazja do zwiedzenia pakoskiej Kalwarii.