Wystawa o stanie wojennym
dział: Kultura i Historia / dodano: 12 - 12 - 2024
…została otwarta dziś w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Można na niej zobaczyć pamiątki po Zbigniewie Gedowskim m.in. dokumenty z internowania, paszport z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy polskiej oraz prasę wydawaną przez Solidarność, zdjęcia z blokady ul. Fornalskiej (dziś Laubitza) i dokumenty związane z 13 grudnia.
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Marek Knop, Wicestarosta Henryk Procek oraz Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Skrobacki, Maciej Basiński i Wojciech Gerus. W uroczystości wzięli także udział Prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok, jego zastępcy – Aleksandra Sibora i Szymon Łepski, a także wielu mieszkańców.
Przypomnijmy, 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii Polski. Tego dnia wypowiedziano wojnę społeczeństwu polskiemu. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio, które nadało przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Przemówienie to wyemitowała również Telewizja Polska.
Oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnopolską akcję aresztowań działaczy opozycji. Na ulice miast wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone. Około 10 tys. funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w przygotowanych wcześniej więzieniach osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa.
Właśnie jedną z takich osób był Zbigniew Gedowski, inowrocławianin, przewodniczący MKZ w Inowrocławiu, uczestnik strajku okupacyjnego w siedzibie WK ZSL w Bydgoszczy, organizator i uczestnik głodówki rolników w budynku ZSL w Inowrocławiu. Internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Potulicach.