Wojskowa kwalifikacja
dział: Bezpieczeństwo / dodano: 06 - 09 - 2021
Do 8 października potrwa kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Inowrocławskiego. Jej celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
Powiatowa Komisja Lekarska w Inowrocławiu obejmująca miasto Inowrocław, gminy Inowrocław, Kruszwicę, Janikowo, Pakość, Złotniki Kujawski, Rojewo, Gniewkowo i Dąbrowę Biskupią pracować będzie w Inowrocławiu przy ul. Poznańskiej 133A (budynek sąsiadujący z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej).
Do osobistego stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Inowrocławiu zobowiązani są wszyscy mężczyźni urodzeni w 2002 r. oraz urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają do tej pory określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 2000-2001 z orzeczoną czasową niezdolnością do służby, a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Przed komisją powinny także stawić się kobiety urodzone w latach 1997-2002, które posiadają kwalifikacje do czynnej służby wojskowej, m.in. studentki kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Kwalifikacja wojskowa obejmie także osoby, które ukończyły 18 lat życia i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Każda osoba, która ma obowiązek stawić się przed komisją, otrzyma imienne wezwanie od burmistrza, wójta lub prezydenta miasta z informacją o terminie i miejscu, w którym powinna się stawić oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać.
Te dokumenty to: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport), aktualne zdjęcie, dokumenty potwierdzające wykształcenie i potwierdzające dodatkowe uprawnienia, dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej. (W przypadku chorób przewlekłych oraz długoletnich należy przedłożyć dokumentację od początku leczenia).
Za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem, prezydentem miasta, właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu lub niepoddanie się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, stosuje się środki przewidziane przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.