Warsztaty z ciekawostkami
dział: Kultura i Historia / dodano: 16 - 09 - 2022
Czy łatwo rozczytać pismo Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego, jak wyglądały listy na brzozowej korze czy skorupkach naczyń – tego i wielu innych rzeczy dowiedzieli się uczestnicy warsztatów epistolograficznych, które odbyły się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Wydarzenie objęte było patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej. Muzeum wspólnie z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu przygotowało moc atrakcji.
- Prezentowane były archiwalne listy ze zbiorów Muzeum i Archiwum. Uczestnicy spotkania otrzymali do wglądu kopie dawnych listów i podjęli próbę ich odczytania. Były to m.in. listy Jana Kasprowicza, Jadwigi Gąsowskiej, Stanisława Przybyszewskiego, Dagny Juel, ks. Jana Twardowskiego, Franciszka Becińskiego, Heleny Modrzejewskiej, Władysława Tatarkiewicza, Kazimiery Iłłakowiczówny. Zapoznano się też z fotografiami i planami dawnych budynków pocztowych - mówi dyrektor powiatowej instytucji Marcin Woźniak.
W programie warsztatów była też prezentacja multimedialna o dawnych sposobach przesyłania informacji - wysyłania listów na brzozowej korze, skorupkach naczyń, glinianych i woskowych tabliczkach.
Warsztaty z pisania listów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy przygotowali tusz, stalówki, obsadki, papier, korę brzozy (którą użyczyło Nadleśnictwo Gniewkowo), pióra, tabliczki gliniane czy gałązki bambusa.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 16 września 2022 r.