W Teatrze Miejskim trwa VI Powiatowa konferencja „Warto żyć”
dział: Sport i zdrowie / dodano: 21 - 04 - 2023
Poszerzamy wiedzę na tematy aktualne i możemy dowiedzieć się jak wspierać dziecko i rodziców w obliczu kryzysu suicydalnego. Samobójstwom można zapobiegać nie tylko poprzez pomoc specjalistyczną, ale również dzięki edukacji społecznej. W tym celu do współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej włączyła się Młodzieżowa Rada Powiatu Inowrocławskiego, której członkowie ogłosili konkurs na plakat w formie grafiki komputerowej „Warto Żyć”. Prace można oglądać w holu teatru.
Organizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu oraz Młodzieżowej Rady Powiatu Inowrocławskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej, która otworzyła konferencję.
- Do każdego z nas docierają informacje dotyczące niepokojącego stanu psychicznego młodych ludzi. Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z różnego rodzaju problemami, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić, czują się osamotnieni, odczuwają stan beznadziei a ich życie traci sens. Taki stan prowadzi do dramatycznych decyzji młodego człowieka, pogrążonego w cierpieniu. W przerażającym tempie rośnie liczba prób samobójczych i samobójstw. Te dane budzą nasz niepokój. Dzięki tej konferencji i wykładom znakomitych specjalistów chcielibyśmy lepiej poznać przyczyny i dowiedzieć się jak pomagać młodym ludziom – powiedziała starosta Wiesława Pawłowska.
Uczestnicy mają okazję wysłuchać prelekcji suicydologów: Halszki Witkowskiej, Jolanty Palmy, Lucyny Kicińskiej, ks. Tomasza Trzaski oraz uczestniczyć w dyskusji z ww. specjalistami.
- Powinniśmy sobie uświadomić jaki to problem. Każdego dnia w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a ogółem gnie dwa razy więcej osób na skutek samobójstw niż w wypadkach drogowych. Natomiast głównym powodem takiego załamania psychicznego młodzieży jest jednak środowisko internetu, do którego przeniosły swoje życie dzieci i młodzież. Żeby jednak doszło do próby samobójczej musi się wydarzyć wiele rzeczy – powiedziała dr Witkowska – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.
Zwróciła też uwagę na wpływ otoczenia w jakim żyją dzieci. - W rodzinie różnice technologiczne jeszcze zwiększyły wyrwę pokoleniową. Rodzice często bagatelizują problemy dzieci, dla których to są pierwsze kłopoty w życiu i nie potrafią sobie z nimi poradzić. Sytuacji nie poprawia też traktowanie dzieci jak inwestycję, która ma się zwrócić, komunikacja, która jest monologiem rodzica czy wspomniany siecioholizm czyli uzależnienie od internetu, które zaburza świat wartości – dodaje dr Witkowska.
Dodajmy, że ubiegłym roku do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu zgłosiło się 41 młodych ludzi z myślami samobójczymi w tym kilkoro po próbie samobójczej. Już w tym roku w ciągu dwóch miesięcy o pomoc zwróciło się 11 nastolatków z problemem suicydalnym.