W rocznicę Porozumień Sierpniowych
dział: Kultura i Historia / dodano: 04 - 09 - 2023
Uroczysta msza Św. w 43. rocznicę Podpisania Porozumień Sierpniowych odprawiona została w Bazylice Mniejszej pw. Imienia NMP.
Po mszy złożone zostały kwiaty przy relikwiach bl. Ks. Jerzego Popiełuszki. Powiat Inowrocławski reprezentowała Wiesława Pawłowska Starosta Inowrocławski oraz Alicja Przybylińska Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i m.in. radni powiatowi Jolanta Mrówczyńska i Daniel Sendor.
Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980.
W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.
W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.