Uczta dla duszy i ciała
dział: Kultura i Historia / dodano: 02 - 09 - 2022
To miało być wydarzenie, o którym będzie mówiło się tygodniami. Tak też się stało. Dożynki Archidiecezjalno-Powiatowo-Gminne udowodniły, że można przygotować imprezę z rozmachem - ale bez zadęcia, z szacunkiem dla rolników - jednak czasem w żartobliwym tonie. Tysiące osób, które przewinęły się przez kościół i stadion w Janikowie, niewątpliwie to potwierdzą.
Udane święto plonów było w ostatnich dniach głównym tematem rozmów, choć - co zrozumiałe - głównie w rolniczych rodzinach. Było uroczyście w kościele, pięknie podczas prezentacji wieńców i oglądaniu stoisk, smacznie w trakcie konsumpcji oraz wesoło w czasie konkursów.
Obchody dożynkowe rozpoczęły się w kościele pw. bł. Michała Kozala. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński.
- Jesteśmy zaszczyceni i jest nam niezmiernie miło, że Ksiądz Prymas wybrał nasze miasto, aby modlić się za rolników i dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, dzięki którym nie zabraknie nam chleba. Rolnicy to ludzie ciężkiej pracy, ale i ludzie dziękczynienia – powiedzieli gospodarze dożynek Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska i Burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński.
- Nie zabraknie nam chleba i nie może zabraknąć, gdy jego dzielenie nie będzie w rękach spekulantów, którzy wykorzystując trudną sytuację i niepewność związaną z inflacją będą dyktować ceny dla chęci łatwego zysku. Złożone są z pewnością mechanizmy wzrostu cen żywności i obiektywnie wiele jest czynników, które mają na nie wpływ, ale w tym wszystkim potrzeba jakiejś elementarnej uczciwości, aby trudny czas, który przeżywamy, nie stał się okazją do wzbogacenia jednych kosztem drugich. Nie zabraknie nam chleba i nie może zabraknąć, gdy lepiej zrozumiemy, że żywności nie wolno marnować, bo żywność, którą się wyrzuca, jest niejako żywnością kradzioną ze stołu ubogich - mówił w homilii Prymas Polski Wojciech Polak.
We mszy świętej uczestniczyli również Poseł Jan Szopiński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, Starosta Mogileński Tomasz Krzesiński, Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego Marek Mieszko Gerus i Przewodniczący Rady Miejskiej w Janikowie Grzegorz Czerwiński, członkowie Zarządu Powiatu Inowrocławskiego: Włodzimierz Figas i Jacek Zalesiak, przedstawiciele miast z terenu Archidiecezji, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin Powiatu Inowrocławskiego, przewodniczący rad samorządów z naszego powiatu, radni powiatowi i gminni.
Obecni byli też duchowni z terenu całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, sołtysi, przedsiębiorcy, przedstawiciele spółek komunalnych i służb mundurowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, instytucji kultury, a przede wszystkim rolnicy, hodowcy, sadownicy, pszczelarze, przedsiębiorcy z branży rolniczej oraz mieszkańcy i poczty sztandarowe szkół oraz instytucji.
Starostowie dożynkowi Wioletta Klupczyńska i Krzysztof Błachowiak ofiarowali Prymasowi chleb dożynkowy, który został poświęcony. Dary złożyli także pszczelarze i rolnicy.
Kolumna dożynkowa przeszła następnie na stadion w Janikowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Dożynkowych atrakcji było mnóstwo. I tych muzycznych za sprawą występów: dzieci z Janikowa, zespołów ludowych Złotniczanek i Kłopocian, Wojciecha Bauzy z grupą Aristos i formacji BellaNotte, jak i za sprawą licznych konkurencji i zabaw.
Dzieci mogły poszaleć w strefie zabaw. Na stoiskach gmin, kół gospodyń, instytucji, rzemieślników było smacznie, kolorowo, a przystrojone stoiska zapierały dech w piersiach. Takie było też stoisko Powiatu Inowrocławskiego, które przygotował Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a także współorganizatora imprezy - Gminy Janikowo.
Dorośli uczestniczyli w konkurencjach. Były to: slalom z taczkami, sadzenie i zbieranie ziemniaków, toczenie opon, bieg z żoną na plecach, rzut jajkiem do wiadra, rzut wałkiem do ciasta do postaci mężczyzny zrobionego ze słomy (postać tę wykonało powiatowe Muzeum), wbijanie gwoździ i wybór Mistera Dożynek. W tej ostatniej konkurencji panowie, oceniani przez panie, wykonywali m.in. taniec Misterów i kręcenie hula-hop.
Fundatorami nagród w konkursach byli sponsorzy: Inter-Broker, Viando, Pozkal, Piekarnia Cukiernia Piekuś, Cukiernia i Piekarnia Marta, Grupa Spożywcza Kruszwica, Druk Intro, Kunke Poligrafia, Eurotherm, Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, przedsiębiorstwo Corpinex, Piekarnia-Ciastkarnia Jóźwiakowie, Ciech, Kom-Rol Kobylniki, Inofama oraz Powiat Inowrocławski.
Na stadionie odbywały się także szczepienia osób dorosłych i dzieci, w ramach którego uruchomiony był Powszechny Punkt Szczepień Przeciw COVID-19 oraz przeciw grypie. Szczepienia przeprowadzał zespół szczepień Przychodni Specjalistycznej Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.
Warto też napisać o wynikach najważniejszych konkursów. Jury mające w składzie starostów dożynek Wiolettę Klupczyńską i Krzysztofa Błachowiaka oraz Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Inowrocławskiego Alicję Przybylińską i radną powiatową Jolantę Mrówczyńską oceniało wieńce i stoiska gminne.
Wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec: 1. Dekanat Kleczewski, 2. KGW z Kłopotu, 3. Stowarzyszenie Rozwoju Jaksic. Wyróżnienia: KGW z Radłówka, KGW Alibabki z Gnojna, Gminne KGW ze Złotnik Kujawskich, KGW Krusze Razem.
Wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko gminne: 1. Gmina Dąbrowa Biskupia, 2. Gmina Pakość, 3. Gmina Złotniki Kujawskie. Wyróżnienia: Gmina Inowrocław i Gmina Rojewo.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 2 września 2022 r.