Rajd Niepodległości
dział: Turystyka i przyroda / dodano: 20 - 11 - 2023
W sobotę dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się Rajd Niepodległości. W imprezie uczestniczyło około 130 uczniów ze szkół podstawowych wraz z opiekunami oraz turyści indywidualni.
Młodych turystów ulicami Inowrocławia prowadził opowiadając o wydarzeniach związanych z walką o wolność w naszym mieście, wiceprezes Oddziału PTTK w Inowrocławiu Antoni Ścigacz.
Trasa rajdu rozpoczęła się przy obelisku ku czci pomordowanych w niemieckim obozie przejściowym na Błoniach. Następnie ulicami Jacewską i Długą wszyscy udali się na cmentarz parafii św. Mikołaja przy ulicy Marulewskiej. Tam odwiedzili grób doktora Józefa Krzymińskiego, pierwszego polskiego prezydenta Inowrocławia po odzyskaniu niepodległości oraz mogiły pomordowanych w obozie na Błoniach.
Kolejnym punktem był Pomnik Martyrologii Inowrocławian znajdujący się na Skwerze Kombatantów przy ulicy Górniczej. Dalej trasa prowadziła ulicą Poznańską do kościoła p.w. św. Mikołaja, a następnie przez ulicę Królowej Jadwigi do budynku poczty, później ulicą Narutowicza, aby zatrzymać się przy Pomniku Obrońców Inowrocławia.
Rajd zakończył się na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego. Rok 2023 w Powiecie Inowrocławskim jest Rokiem Generała Władysława Sikorskiego. Ten wybitny żołnierz i polityk w znaczący sposób przyczynił się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj i walki o jej utrzymanie.
Przedstawiciele szkół uczestniczących w rajdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy. W rajdzie brali udział uczniowie szkół inowrocławskich podstawowych nr 1, 4, 5, 6, 8, 11, 15, a także uczniowie ze szkół podstawowych z Tuczna i Złotnik Kujawskich. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o wydarzeniach związanych z walką o niepodległość i jej utrzymanie w naszym mieście. W odwiedzanych miejscach pamięci zapalono znicze.