Radni Powiatu Inowrocławskiego obradowali 52 raz
dział: Praca i Inwestycje / dodano: 24 - 02 - 2023
Obrady poprzedziła minuta ciszy, którą zarządziła Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Przybylińska dla uczczenia ofiar trwającej już rok rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W drugiej tegorocznej sesji wzięło w udział 22 z 27 radnych. Ponownie początek sesji zdominowały sprawy finansowe. Skarbnik Powiatu Beata Zimon-Plaskota przedstawiła projekt kolejnych zmian w budżecie powiatu na 2023 rok. W konsekwencji znów zwiększą się zarówno jego dochody jak i wydatki.
Ponad 12 milionów złotych kosztować ma przebudowa drogi powiatowej Balczewo-Dziennice, a blisko pół miliona złotych przeznaczone zostanie na publiczny transport zbiorowy na terenie Powiatu Inowrocławskiego. Pierwsze z tych zadań zostanie w 53 % sfinansowane z budżetu powiatu oraz w 47 % z środków przyznanych z Funduszu Rozwoju Dróg. Natomiast na realizację drugiego z tych zadań przeznaczona zostanie dotacja z czterech gmin Powiatu Inowrocławskiego.
Powiat dofinansuje też ważne inwestycje realizowane w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na zakup samochodów osobowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych dla DPS-u w Inowrocławiu i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy nasz samorząd przeznaczy odpowiednio 114 i 85 tysięcy złotych, a na zainstalowanie windy dla osób niepełnosprawnych w inowrocławskim „Ekonomiku” 165 tysięcy złotych. Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych kosztować będzie 250 tysięcy złotych, a 80 % z tej kwoty pochodzić ma z budżetu powiatu. Powiat przeznaczy też 80 tysięcy złotych na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.
Radni zapoznali się też sprawami związanymi z edukacją i zdrowiem. Stosowne projekty uchwał przedstawiła Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia, która zapoznała radnych także z projektem utworzenia w Liceum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu drugiego już oddziału przygotowania wojskowego oraz finansowania działań sprzyjających rozwojowi sportu w naszym powiecie.
W dalszej części obrad zajęto się sprawami dotyczącymi kultury, a szczególnie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Przyjęto sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego placówki. Źródłem największych przychodów były oczywiście dotacje. W 2022 r. muzeum otrzymało 900 tysięcy złotych dotacji ze Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu na swoją działalność bieżącą i ponad 140 tysięcy złotych na budowę lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską w Inowrocławiu, a większość z tej drugiej kwoty stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.
W związku z zakończeniem czteroletniej kadencji Rady Muzeum, radni powołali też nowy skład osobowy tego gremium. Radę Muzeum stanowi 9 osób wskazanych przez m.in. właściwe ze względu na siedzibę muzeum organy jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszenia naukowe i twórcze, fundacje i inne instytucje wspierające działalność muzeum.