Radni decydowali o finansach, szkołach i kulturze
dział: Praca i Inwestycje / dodano: 10 - 03 - 2023
Minutą ciszy dla uczczenia ofiar trwającej rok rosyjskiej agresji na Ukrainę rozpoczęła się 52. Sesja Rady Powiatu Inowrocławskiego. Obrady zdominowały sprawy finansowe, edukacyjne i kulturalne.
Skarbnik Powiatu Beata Zimon-Plaskota przedstawiła projekt kolejnych zmian w budżecie powiatu na 2023 rok. W konsekwencji zwiększą się zarówno jego dochody jak i wydatki.
Ponad 12 milionów złotych kosztować ma przebudowa drogi powiatowej Balczewo-Dziennice, a blisko pół miliona złotych przeznaczone zostanie na publiczny transport zbiorowy na terenie Powiatu Inowrocławskiego.
Pierwsze z tych zadań zostanie w 53 % sfinansowane z budżetu powiatu oraz w 47 % z środków przyznanych z Funduszu Rozwoju Dróg. Natomiast na realizację drugiego z tych zadań przeznaczona zostanie dotacja z czterech gmin Powiatu Inowrocławskiego.
Powiat dofinansuje też ważne inwestycje realizowane w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na zakup samochodów osobowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych dla DPS-u w Inowrocławiu i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy samorząd przeznaczy odpowiednio 114 i 85 tysięcy złotych, a na zainstalowanie windy dla osób niepełnosprawnych w inowrocławskim „Ekonomiku” 165 tysięcy złotych.
Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych kosztować będzie 250 tysięcy złotych, a 80 % z tej kwoty pochodzić ma z budżetu powiatu. Powiat przeznaczy też 80 tysięcy złotych na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.
Radni zapoznali się też ze sprawami związanymi z edukacją i zdrowiem. Stosowne projekty uchwał przedstawiła Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Beata Kowalska, która zapoznała radnych także z projektem utworzenia w Liceum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu drugiego już oddziału przygotowania wojskowego oraz finansowania działań sprzyjających rozwojowi sportu w naszym powiecie.
- W związku z dużym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych kształceniem w oddziale przygotowania wojskowego zasadne jest wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie na utworzenie drugiego takiego oddziału. Szkoła posiada odpowiednią bazę lokalową, wyposażenie oraz dysponuje doświadczoną kadrą nauczycielską – argumentuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
W dalszej części obrad zajęto się sprawami dotyczącymi kultury, a szczególnie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Przyjęto sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego placówki. Źródłem największych przychodów były oczywiście dotacje.
W 2022 r. muzeum otrzymało 900 tysięcy złotych ze Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu na swoją działalność bieżącą i ponad 140 tysięcy złotych na budowę lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską w Inowrocławiu, a większość z tej drugiej kwoty stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.
W związku z zakończeniem czteroletniej kadencji Rady Muzeum, radni powołali też nowy skład osobowy tego gremium. Radę Muzeum stanowi dziewięć osób wskazanych przez m.in. właściwe ze względu na siedzibę tej instytucji organy jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszenia naukowe i twórcze, fundacje i inne instytucje wspierające działalność placówki.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 10 marca 2023 r.