Przyjazny azyl już działa!
dział: Bezpieczeństwo / dodano: 24 - 05 - 2024
Z mediów niezwykle często dowiadujemy się o tragediach, których ofiarami padały małe dzieci lub ich matki. Powiatowa placówka, która ma być schronieniem dla takich osób, właśnie rozpoczęła funkcjonowanie.
- Jest piękny, funkcjonalny oraz wyposażony tak, aby osoby mieszkające w nim czuły się dobrze – podkreślają wszyscy, którzy zdążyli już wejść do budynku znajdującego się tuż obok szpitala przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu.
Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży zapewni całodobowy, okresowy pobyt matkom z małoletnimi dziećmi, kobietom w ciąży, ojcom z małoletnimi dziećmi i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi. Mogą być do niego również kierowane niepełnoletnie dziewczęta w ciąży oraz niepełnoletnie matki.
- Podstawowym celem placówki jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać. Szczególną kategorię osób potrzebujących tej pomocy stanowią matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej. Dla nich ustawa o pomocy społecznej przewiduje możliwość skorzystania z dedykowanej im formy wsparcia, jakim jest schronienie w takich placówkach jak nasza. Przepisy ustawy wskazują, że prowadzenie powiatowych ośrodków wsparcia, w tym domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, stanowi zadanie własne powiatu - wyjaśnia Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Pobyt w takiej placówce będzie ogromnym wsparciem dla kobiet znajdujących się w trudnej, nierzadko dramatycznej sytuacji życiowej.
- Dom zapewnia miejsce okresowego, całodobowego pobytu, kobietom w ciąży, matkom i ojcom z małoletnimi dziećmi i innym osobom sprawującym opiekę prawną nad małoletnimi. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa na poziomie podstawowych potrzeb bytowych, bezpieczeństwa fizycznego, daje poczucie stabilizacji. W zakresie terapeutyczno-wspomagajacym dokonujemy diagnozy sytuacji mieszkańca, udzielamy wsparcia terapeutycznego w szczególności psychologicznego, prawnego i socjalnego. Zapobiegamy marginalizacji społecznej przez umożliwienie mieszkańcom odnalezienia miejsca w społeczeństwie i powrót do normalności po odrzuceniu ich przez rodziny, partnerów czy środowisko z powodu nieoczekiwanego macierzyństwa lub przezwyciężenia sytuacji kryzysowej – ocenia Alicja Aleksander dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która sprawuje formalną pieczę nad nową placówką.
Osoba ubiegająca się o skierowanie do domu składa wniosek w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na jej miejsce zamieszkania.
Z usług placówki skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Powiatu Inowrocławskiego. Dlatego w najbliższym czasie planowana jest wielka kampania promocyjna jej poświęcona.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie uruchomiło zakładkę internetową, na której można znaleźć wszelkie potrzebne informacje. Znajduje się ona na stronie instytucji: www.pcpr-ino.pl.
Znaleźć tam można szczegóły dotyczące funkcjonowania placówki, procedury zdobycia skierowania do niej oraz mnóstwo innych, ważnych informacji.
Budowa Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży i jego wyposażenie kosztowało ponad 10,5 mln zł. Blisko 8 mln zł stanowiło dofinansowanie uzyskane przez Powiat Inowrocławski.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 24 maja 2024 r.