Przygotowani na kompleksowe wsparcie
dział: Bezpieczeństwo / dodano: 03 - 03 - 2022
- Powiat Inowrocławski koordynuje działania w dziedzinie pomocy humanitarnej wysyłanej na Ukrainę oraz zapewnia troskliwą opiekę wszystkim uchodźcom, którzy się tu pojawiają – powiedziała starosta Wiesława Pawłowska podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej kryzysowi w sąsiednim kraju.
Mieszkańcy Powiatu Inowrocławskiego od początku agresji Rosji zgłaszają się z ofertami pomocy. Jeden z nich kupił agregat prądotwórczy i 3 wiertarko-młoty. – Ceny nie znam, ale to kwota pięciocyfrowa. Darczyńca chce pozostać anonimowy. Prosił tylko, żeby przekazać to do Lwowa – mówi Grzegorz Jeleński z zarządzania kryzysowego.
Powiat Inowrocławski koordynuje także transport darów dla osób, które pozostały na Ukrainie. Wszystko jest sortowane i przekazywane do sztabów wojewódzkich. Tutaj także bardzo pomagają lokalni przedsiębiorcy, którzy przekazują palety, kartony, a jeden opłacił nawet wynajęcie wózka widłowego z obsługą.
Mieszkańcy zgłaszają także, że mogą uchodźcom udostępnić swoje gospodarstwa agroturystyczne czy nawet domy. Wszystkim przybyłym z Ukrainy zapewnione są noclegi, wyżywienie i opieka zdrowotna oraz każde inne wsparcie.
Obecnie w powiatowej bazie pomocy znajduje się 20 lokalizacji na ponad 150 łóżek, w których mogą być zakwaterowani uchodźcy.
Osoby, które w Powiecie Inowrocławskim znalazły schronienie przed wojenną zawieruchą to najczęściej kobiety i dzieci. Jedna z nich jest w zaawansowanej ciąży. Spodziewa się rozwiązania w ciągu najbliższych 2 tygodni.
- To młoda kobieta. Dzięki Bogu, nie będzie musiała rodzić w bunkrze gdzieś na Ukrainie – mówi starosta Wiesława Pawłowska.
- Zorganizowaliśmy dla wszystkich pomoc psychologiczną, której wymagają zwłaszcza dzieci, które nie mogą się odnaleźć w tej sytuacji – wyjaśnia Agnieszka Grabowska, pełnomocnik do spraw kryzysowych.
Z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oddelegowanych do wsparcia zostało 5 psychologów. W związku z problemami językowymi pomagają im mieszkający w regionie od dawna Ukraińcy.
- Kontakt z tymi ludźmi wymaga wielkiej wrażliwości, o którą bardzo do wszystkich apeluję. Staramy się jak możemy, aby nie wprowadzać jakiejś nieodpowiedniej atmosfery – podkreśla Wiesława Pawłowska.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zadano też pytanie: Co dalej? Warto bowiem zauważyć, że niesieni odruchem serca mieszkańcy, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców nie będą w stanie ich utrzymywać w nieskończoność.
- To szlachetne, że z porywu serca przywozi się potrzebujących pomocy ludzi, ale z czasem rodzą się pytania choćby o pomoc zdrowotną. Wtedy wszyscy kierują się do nas, a my szukamy rozwiązań. Nie będziemy tych rodzin prowadzić za rękę, bo nie jesteśmy w stanie. Będziemy dbali o to, żeby się przystosowali, a z czasem się usamodzielniali, zaadoptowali – mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Jak pomagać? Zobacz materiały do pobrania