Powiatowe szkoły wśród najlepszych
dział: Edukacja / dodano: 20 - 01 - 2023
Licea i technika z Powiatu Inowrocławskiego zajęły znów dobre miejsca w prestiżowym rankingu przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”. To dobry prognostyk przed zbliżającym się naborem do szkół ponadpodstawowych.
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zajęło 222. miejsce. II LO im. Marii Konopnickiej zajęło miejsce 335.
W rankingu wojewódzkim liceów I LO zajęło 8. lokatę, II LO - 16., a 35. było III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi (947. miejsce w rankingu ogólnopolskim).
W rankingu wojewódzkim techników Zespół Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II zajął 26. miejsce.
Oto pozostałe miejsca szkół z Powiatu Inowrocławskiego: 30. Technikum im. 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej (Ekonomik), 34. Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Sikorskiego, 48. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, 61. Zespół Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy, 72. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu.
- Wyniki rankingu potwierdzają wysoką pozycję i prestiż naszych szkół w województwie i w Polsce. Nasze szkoły utrzymują wysoki poziom kształcenia, dbają o edukacyjne zainteresowania swoich wychowanków i dobitnie świadczą o tym ich wysokie lokaty w rankingu – mówi Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu Rafał Łaszkiewicz podkreśla, że wysoką lokatę w rankingu placówce zapewniły wyniki egzaminów maturalnych, w tym szczególnie z matematyki (wynik średni na poziomie 80%) oraz przedmiotów przyrodniczych (np. z biologii na poziomie 70%) oraz z języka angielskiego (93%), a także wyniki olimpiad przedmiotowych - 7 tytułów uzyskanych w najbardziej prestiżowych olimpiadach, zwalniających z egzaminów maturalnych i 8 kolejnych tytułów w rankingowych olimpiadach tematycznych.
- Na uwagę zasługuje też wysoka 54 lokata w kraju w rankingu olimpijskim, gdzie w pierwszej setce znajdują się w zdecydowanej większości szkoły warszawskie, krakowskie, wrocławskie i inne licea z miast akademickich. Ten wynik jest efektem długofalowej, konsekwentnej pracy uczniów, ich rodziców i nauczycieli, którzy nie ograniczają się jedynie do dydaktyki, ale nierzadko wchodzą w rolę tutorów naszych licealistów. Ważne jest też współdziałanie uczniów różnych roczników, uczestniczących w pracy kół naukowych, najmłodsi towarzyszą sukcesom tych starszych, to świetnie buduje motywację do kolejnych zmagań olimpijskich – mówi Rafał Łaszkiewicz.
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu Maria Żukowska cieszy się z wyniku szkoły, ale zapewnia, że to nie jej ostatnie słowo.
- Bardzo się cieszę, że nasze liceum utrzymuje wysokie lokaty rankingowe i nadal możemy szczycić się srebrną tarczą. Jednak szczegółowa analiza wyników pozwala mi stwierdzić, że mamy obszary, które musimy wzmocnić, by ponownie znaleźć się w dziesiątce najlepszych liceów województwa kujawsko-pomorskiego – mówi Dyrektor „Konopy”.
Dyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu Dorota Gliwińska mówi, że ranking jest znaczącym, choć nie jedynym wskaźnikiem rozwoju szkoły.
Zauważa ona, że pozycja placówki budowana jest na wszechstronnym rozwoju uczniów, kształtowaniu umiejętności ogólnych i zawodowych potrzebnych w stale zmieniającym się świecie, przygotowaniu absolwentów do podejmowania aktywności na rynku pracy.
- Stawiamy na przyjazną atmosferę, partnerskie relacje i umiejętności interpersonalne, które wspomagają kształcenie zawodowe praktyczne i teoretyczne. Przyjęta przez nas strategia zaowocowała poprawą wyników w rankingu. W ubiegłym roku byliśmy na miejscu trzecim
w powiecie, w tym roku w rankingu powiatowym zajęliśmy miejsce pierwsze. Chcemy nadal rozwijać naszą placówkę, między innymi rozszerzamy ofertę edukacyjną o atrakcyjne kierunki, opierając się również o innowacje pedagogiczne opracowane przez naszą kadrę nauczycielską – podkreśla Dorota Gliwińska.
Technikum im. 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej działające w Zespole Szkół Ekonomiczno-Logistycznych w Inowrocławiu uplasowało się na 30, miejscu w województwie.
- Jest to dla całej społeczności Ekonomika duże wyróżnienie. Cieszymy się, że jesteśmy placówką, która kształci młodzież na wysokim poziomie i dba o to, aby nasi absolwenci zdobyli wymarzony zawód i odnaleźli się na polskim rynku pracy. Uważamy, że jest to zasługą wytrwałej pracy nauczycieli i uczniów, którzy chętnie podejmują trud nauki - zauważa Dyrektor Artur Nalewajski.
Szkoły ponadpodstawowe, których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski przygotowują się do naboru ósmoklasistów. Niebawem w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin zaczniemy prezentować ich ofertę. Już dziś zapraszamy do lektury!
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 20 stycznia 2023 r.