Pierwszy dzwonek w powiatowych szkołach
dział: Edukacja / dodano: 26 - 08 - 2022
Blisko sześć tysięcy uczniów rozpocznie za kilka dni kolejny rok edukacji. Niektórzy z zadowoleniem zauważą, że przez wakacje w szkołach sporo zmieniło się na lepsze.
- Kiedy wypoczywaliście, w budynkach, w których się uczycie, trwały intensywne roboty. Mam nadzieję, że wypoczęliście i z wielką energią rzucicie się w wir edukacyjnych zajęć w wyremontowanych lub odświeżonych salach – zwraca się do uczniów Starosta Inowrocławski, Wiesława Pawłowska.
Zakres prac remontowych w szkołach był bardzo szeroki, a warto wspomnieć, że w tegorocznym budżecie na remonty w powiatowych placówkach zaplanowano blisko 1,3 mln zł.
- Potrzeb remontowych jest bardzo wiele i staraliśmy się zrealizować jak najwięcej z ich długiej listy – mówi Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Beata Kowalska.
W powiatowej oświacie nowością będą nie tylko wyremontowane pomieszczenia. W liceum w Zespole Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy utworzono oddział przygotowania wojskowego. Nowe kierunki to technik rachunkowości w Zespole Szkół Ekonomiczno-Logistycznych w Inowrocławiu oraz technik stylista w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu.
Pierwszy raz w nowej szkole znajdzie się za kilka dni 1815 absolwentów podstawówek. W 24 klasach licealnych będzie ich 790, 872 w 27 klasach w technikach, a w 4 oddziałach branżowej szkoły I stopnia – 153.
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie absolwentów szkół podstawowych zwiększono do dwóch następujące oddziały w liceach:
- w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza o Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu – drugi oddział klasy medycznej (biologiczno-chemicznej),
- w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu – drugi oddział klasy matematycznej,
- w III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu – drugi oddział klasy społecznej.
Zwiększono także liczbę oddziałów w inowrocławskich: Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II, Zespole Szkół Ekonomiczno-Logistycznych oraz Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego.
Od 1 września w 11 szkołach i zespołach szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski, zwiększony zostanie wymiar zatrudnienia specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom. W każdej z placówek uczniowie będą mogli liczyć na wsparcie pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa. W szkołach, w których zachodzi taka potrzeba, zostanie zatrudniony również logopeda czy terapeuta pedagogiczny.
Wymiar zatrudnienia specjalistów zależy od liczby uczniów w szkole lub zespole i zwiększy się łącznie o ponad 13 etatów.
Ponadto, do 20 grudnia 2022 r., będą kontynuowane zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Powiat Inowrocławski otrzymał na to zadanie z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej ponad 230 tys. złotych.
Wsparcie obejmuje organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym. Dodatkowe zajęcia specjalistyczne są organizowane zgodnie z rozpoznanymi potrzebami uczniów, w tym również uczniów rozpoczynających kształcenie w tym roku szkolnym.
Od 1 września w powiatowych szkołach kształciło się będzie blisko 6000 uczniów. Najwięcej w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu - około 800, III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu i w Zespole Szkół Ekonomiczno-Logistycznych w Inowrocławiu - blisko 750.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 26 sierpnia 2022 r.