Pierwsze Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Powiecie
dział: Praca i Inwestycje / dodano: 12 - 02 - 2025
Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zostało otwarte w Inowrocławiu. To wspólna inicjatywa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Powiatu Inowrocławskiego.
Znajdujące się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych Centrum ma na celu przygotowanie młodych ludzi oraz dorosłych do wyzwań Przemysłu 4.0, zapewniając im dostęp do najnowszych technologii. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów w dziedzinie przemysłu przyszłości.
Centrum to czwarta filia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, po Gdańsku, Włocławku i Grudziądzu – trzecia w województwie i pierwsza w Powiecie.
Jego głównym celem jest kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie robotyki i automatyki, co ma kluczowe znaczenie w dobie Przemysłu 4.0.
– To ważny krok w rozwoju naszego regionu. Centrum Programowania Robotów Przemysłowych będzie miejscem zdobywania wiedzy przez uczniów i dorosłych, miejscem do rozwijania umiejętności i inspirowania do rozwoju. Współpraca z PSSE pozwala w szerszym zakresie otworzyć się na nowoczesność, przyczynić się do zacieśnienia kontaktów między przedsiębiorcami a naszymi szkołami, do przygotowania specjalistów na wyzwania przyszłości – mówi Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, którą na uroczystości reprezentował Wicestarosta Henryk Procek.
Centrum będzie prowadziło lekcje pokazowe dla uczniów, szkolenia certyfikowane dla dorosłych oraz posiada nowoczesny symulator spawania w technologii VR, który umożliwia naukę w bezpiecznych, wirtualnych warunkach.
- Otwarcie CPRP w Inowrocławiu to kolejny dowód na to, że region kujawsko-pomorski stawia na innowacje i rozwój kompetencji przyszłości. To także szansa dla lokalnej społeczności na zdobycie umiejętności, które są coraz bardziej pożądane na rynku pracy – podsumował Wiceprezes Zarządu PSSE Błażej Konkol.
CPRP wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem, w tym robotami przemysłowymi, na których uczestnicy szkoleń mogą praktycznie ćwiczyć swoje umiejętności. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę ekspertów, a małe grupy szkoleniowe zapewniają indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Oferta Centrum skierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i do dorosłych, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje. Lekcje pokazowe trwają 1,5 godziny i obejmują zarówno teorię, jak i praktyczne przykłady działania robotów. Szkolenia certyfikowane, współfinansowane przez Fundację Villum, trwają 21 godzin i kończą się wydaniem imiennego certyfikatu.
Kolejna innowacja to symulator spawania w technologii VR. Dzięki inteligentnej rękawicy z pełną haptyką, uczestnicy szkoleń mogą doświadczyć realistycznych warunków spawalniczych, jednocześnie ucząc się w bezpiecznym środowisku.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz, biznesu, edukacji oraz mediów, którzy mieli okazję zapoznać się z nowoczesną ofertą edukacyjną CPRP. W uroczystości brali udział m.in. Wicewojewoda Michał Koniuch, Członek Zarządu Województwa Dariusz Kurzawa, Prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok, Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, wójtowie: Gminy Inowrocław Grzegorz Piątek, Rojewa Rafał Żurowski i Złotnik Kujawskich Waldemar Kubiak.