Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
dział: Sport i zdrowie / dodano: 23 - 02 - 2024
Dzisiaj, 23 lutego przypada ogólnopolski „Dzień Walki z Depresją”, ustanowiony w celu upowszechniania wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Zrozumienie czym jest depresja, jak jej zapobiegać i czy leczyć pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z chorobą.
Głównym czynnikiem hamującym przed szukaniem pomocy jest niepewność i wstyd. Depresja jest chorobą jak każda inna np. nadciśnienie czy cukrzyca, może pojawić się u każdego i w każdym momencie. Depresja nie jest oznaką słabości czy lenistwa, nie jest też chwilowym obniżeniem nastroju, ale jest chorobą, która utrudnia, a czasami uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
- Jeżeli zauważysz u siebie zmiany w nastroju np. wszechogarniający smutek, niezdolność do przeżywania przyjemności, lęk a może nawet myśli samobójcze, to nie lekceważ tych objawów, twój organizm, twoje ciało, mówi ci: potrzebuję pomocy. Jeżeli masz problemy ze snem, z odżywianiem, doświadczasz codziennego zmęczenia, czujesz niepokój, masz poczucie bezużyteczności, dręczy cię poczucie winy to znak, że potrzebujesz wsparcia! Powiedz o tym komuś, komu ufasz! Porozmawiaj z kimś bliskim, rodziną, przyjacielem, przyjaciółką, znajomymi lub lekarzem - informuje Alicja Szemczak - kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Przy wsparciu zaufanej osoby jest szansa znaleźć rozwiązanie. Depresja to choroba, która postępuje, zmienia nasze myślenie, dlatego warto podzielić się swoim problemem z bliskimi, którzy będą oparciem, wskażą specjalistów. Gdy zauważymy powyższe objawy najlepiej udać się na konsultację psychiatryczną, umówić się z psychologiem, psychoterapeutą.
Pamiętaj, do tych specjalistów nie musisz mieć skierowania! Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie jest miejscem, gdzie uzyskasz pomoc! Przyjdź lub zadzwoń: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Mątewska 17, tel. 52 359 22 49/55, więcej informacji na stronie www.pcp-ino.pl
Nie jesteś sam/sama, nie musisz być sam/sama, walcz o siebie!