O zdrowiu w Powiecie Inowrocławskim
dział: Sport i zdrowie / dodano: 07 - 04 - 2023
Nowy zakres świadczeń - tzw. budżet powierzony opieki koordynowanej ma zostać wprowadzony do przychodni lekarskich. Ma on zwiększyć dostępność do świadczeń specjalistów: kardiologa, endokrynologa, diabetologa i pulmonologa już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.
Spotkanie poświęcone tym zmianom odbyło się kilka dni temu w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu. Jego organizatorem był Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy. Gospodarzem spotkania była Starosta Wiesława Pawłowska, a obrady poprowadził dyrektor bydgoskiego oddziału NFZ Jan Gessek.
- Cieszę się, że mogę gościć osoby odpowiedzialne za wprowadzenie opieki koordynowanej w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie naszego powiatu. Mam nadzieję, że takich przychodni, w których lekarz rozstrzygnie za pacjenta wiele dodatkowych rzeczy, zwalniając go z konieczności biegania od specjalisty do specjalisty, będzie u nas jak najwięcej - powiedziała Starosta Wiesława Pawłowska.
- Traktujemy ten projekt jako pewne uporządkowanie tego, co już w pewnym sensie funkcjonuje, ale chcemy teraz przekazać instrumenty finansowe POZ-om. Chodzi o to, żeby pacjentem zaopiekować się w sposób kompleksowy i za to zapłacić. W naszej ocenie element finansowy jest tu dobrze skrojony - mówił dyrektor Jan Gessek.
W gronie przedstawicieli POZ-ów z Powiatu Inowrocławskiego omówiono m.in. wsparcie realizacji świadczeń przez koordynatora opieki, proces zawierania umów - wprowadzenie nowego zakresu do umów w rodzaju POZ, proces sprawozdawania świadczeń w realizacji wszystkich grup dziedzinowych, proces rozliczania budżetu powierzonego opieki koordynowanej.
- Opieka koordynowana to dodatkowe środki dla POZ. Nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną - mówi p.o. kierownika Działu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki NFZ Justyna Piątkowska.
Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Będzie on mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, czyli chorób na które najczęściej chorują Polacy.
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny.
Na terenie Powiatu Inowrocławskiego funkcjonuje 25 przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. NFZ czeka na ich deklaracje przystąpienia do programu. Chęć uczestniczenia w nim zgłosiła już nowopowstała przychodnia „Przy Szpitalu”, która zacznie funkcjonować po 1 maja.
- Z naszej przychodni może skorzystać każdy mieszkaniec powiatu. Zapraszamy do składania deklaracji przystąpienia. Zachęcam, bo mamy teraz w jednym miejscu przy ul. Poznańskiej lecznictwo szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną, dodatkowo z opieką koordynowaną - mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa i naczelny lekarz Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu Bartosz Jakub Myśliwiec.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 7 kwietnia 2023 r.