Nowa Rada powiatowego Muzeum
dział: Kultura i Historia / dodano: 12 - 05 - 2023
Niedawno odbyło się pierwsze posiedzenie gremium doradczego działającego przy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W inauguracji nowej kadencji Rady Muzeum uczestniczyła Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
- Muzeum jest Perłą Powiatu, która nadaje kierunek młodemu pokoleniu, kształtując „pracę u podstaw”, aspiruje do miana ważnej instytucji kultury i dalej będzie się rozwijać w tym kierunku. Bardzo doceniam działania muzeum i jego szczególny wkład w budowę powiatowego lapidarium, które niesie za sobą ważne przesłanie. Mam nadzieję, że członkowie Rady Muzeum również będą mieli okazję wizytować ten obiekt – powiedziała Starosta.
Przewodniczącym 9-osobowej Rady Muzeum został wybrany jednogłośnie dr hab. Tomasz Łaszkiewicz prof. Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Inowrocław.
W gremium zasiadają także: Alicja Przybylińska, Małgorzata Nijak-Kucharska, Łukasz Oliwkowski, Bożena Olszewska, Przemysław Bohonos, Edmund Mikołajczak, Hanna Ratuszna i Adriana Szymanowska.
Podczas spotkania dyrektor muzeum Marcin Woźniak zapoznał członków rady z bieżącą sytuacją placówki oraz przedstawił plany na przyszłość.
Trwają przygotowania do trzeciej edycji cieszącej się dużym zainteresowaniem akcji „Ożywiamy obrazy”. Tegoroczna będzie promować kujawskie legendy.
Na 10 czerwca zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Cieślaka, Marka Pękacza i Łukasza Radwana. Podczas wystawy „Sztuka czy Fałsz” poruszana zostanie kwestia sztucznej inteligencji i jej wpływu na świat sztuki.
Przygotowywane są również wystawy inowrocławskich artystów: Edyty Lasoty, Włodzimierza Szparagi, Ilony Gawrońskiej i Marcina Fołdy.
Na 30 września szykowana jest także impreza plenerowa „Ach, co to był za ślub” - organizowana w związku z Rokiem gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim, a ukazująca czasy międzywojenne.
Rozmawiano również o planach zagospodarowania Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu.
Było to miejsce narodzin oraz czasu dzieciństwa kujawskiego wieszcza i właśnie w tym duchu muzeum chce przedstawić to malownicze miejsce.
- Zaplanowana jest organizacja warsztatów tematycznych dla dzieci i młodzieży. Wygląd zewnętrzny ma odtwarzać realia z czasów, gdy mieszkała tam rodzina Kasprowiczów. Opierać się ma na dawnych zdjęciach oraz opisach zamieszczonych w wierszach poety. Prezentowane też tam będą mniejsze wystawy m.in. „Malowanki na szkle” Agaty Domińskiej oraz „Kwiaty Jana Kasprowicza” w malarstwie Ryszarda Bartczaka, które idealnie komponują się z klimatem tego miejsca – mówił dyrektor muzeum Marcin Woźniak.
Na inauguracyjnym posiedzeniu Radu Muzeum poruszane były także problemy związane z komunikacją miejską, gdzie rozwiązaniem mogą być stanowiska rowerowe.
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Przybylińska zaproponowała także, aby odbywały się tam spotkania promujące kuchnię kujawską, miody oraz dawne zabawy dziecięce.
Innym pomysłem na promocję tego miejsca jest zorganizowanie konkursu recytatorskiego w różnych grupach wiekowych.
Dom Rodziny Kasprowicza mógłby stać się wsparciem technicznym dla różnych wydarzeń, jak np. przywołówki.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 12 maja 2023 r.