Śladami obronnych murów
dział: Kultura i Historia / dodano: 26 - 04 - 2024
Pogoda była kiepska, ale kto by na to zważał! Powiatowe Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało w sobotę spacer wokół średniowiecznych murów miejskich Inowrocławia.
Uczestnicy wyprawy odwiedzali miejsca, w których znajdują się resztki obronnego muru miasta, a także gdzie znajdowały się inne ważne elementy fortyfikacyjne Inowrocławia.
Budowę murowanego obwodu obronnego Inowrocławia rozpoczęto prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV wieku, w związku z rozwojem i znaczeniem miasta jako stolicy księstwa.
Po raz pierwszy miejskie mury obronne odnotowane zostały w aktach procesów polsko – krzyżackich. Trzy wzmianki z lat 1320-1321 określiły Inowrocław jako w pełni otoczony murami, wspomniano też w 1332 roku bramy miejskie, obsadzone wówczas przez Krzyżaków, a także fosę. Mury Inowrocławia były na tyle silne, iż w 1331 roku mieszczanie odparli krzyżacki atak.
Uczestnicy sobotniej wycieczki, jak zwykle, otrzymali mnóstwo nietuzinkowych i niezwykle ciekawych informacji o średniowiecznych murach miasta, które przedstawił, dyrektor powiatowego muzeum Marcin Woźniak.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 26 kwietnia 2024 r.