Kolędy w powiatowych placówkach
dział: Kultura i Historia / dodano: 12 - 01 - 2024
Młodzieżowy Domu Kultury im. Janusza Korczaka zaprasza dziś wszystkich mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego na wspólne śpiewanie kolęd. Za tydzień podobne wydarzenie w dwóch odsłonach organizuje Muzeum im. Jana Kasprowicza.
Etymologii słowa kolęda można doszukiwać się w łacinie. Termin calende w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy dzień miesiąca”. Już Słowianie określali w ten sposób pierwszy dzień roku, który obchodzili jako święto godowe.
Pierwotnie zatem kolęda była całkowicie świecką, radosną pieśnią śpiewaną na powitanie nowego roku.
Elementy bożonarodzeniowe pojawiły się wraz z rozwojem chrześcijaństwa, które przejęło mnóstwo rzymskich zwyczajów i obrzędów. Jednym z nich było właśnie kolędowanie, czyli tradycyjne składanie wizyt najbliższym i wręczanie im upominków z okazji początku kolejnego roku. Z czasem kolędy stały się śpiewanymi po łacinie pieśniami obrzędowymi, które swoją treścią nawiązywały do ewangelii.
Pierwsza kolęda w polskim języku „Zdrów bądź królu anielski” datowana jest na 1424 r. Wiele polskich kolęd, zarówno tych śpiewanych do dziś, jak i tych już zapomnianych, pochodzi z XV i XVI wieku. Są one najczęściej pieśniami ludowymi lub przekładami pieśni łacińskich. Z łacińskiego utworu „Dies est laetitiae” powstała znana kolęda „Anioł pasterzom mówił”. Jej siedem zwrotek, bez zapisu nutowego, odnaleziono w pochodzącym z 1551 roku rękopisie kórnickim.
Za jedną z najpiękniejszych polskich kolęd uznaje się utwór stworzony pod koniec XVIII wieku przez poetę Franciszka Karpińskiego. „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” znana jest dziś bardziej jako „Bóg się rodzi”. Co ciekawe, powstała na specjalne zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej.
Wiele pięknych kolęd będzie można nie tylko posłuchać, ale i zaśpiewać dziś od godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Wystąpi tam chór Inovroclaviensis Cantans pod kierownictwem Izabeli Szymy-Wysockiej i Danuty Szymy.
- Spotkaj się z nami i dołącz do wspólnego kolędowania. Nie ważne, czy masz piękny głos, czy nie - liczy się dobra zabawa i świąteczny nastrój. Wstęp jest darmowy dla wszystkich, więc nie zwlekaj i przyjdź! – zachęcają organizatorzy.
Tymczasem kilka dni temu w powiatowym Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przeprowadzono strojenie fortepianu marki Kerntopf, na którym grywał sam Stanisław Przybyszewski.
- Nad brzmieniem naszego instrumentu pracuje Mateusz Kędracki. Zatem Nowy Rok 2024 rozpoczynamy dobrze nastrojeni – informuje kadra placówki z ul. Solankowej.
Instrument zabrzmi już 20 stycznia w czasie wspólnego powiatowego kolędowania. Wystąpi muzykująca rodzina Kucharskich z Inowrocławia pod kierunkiem Tomasza Kucharskiego.
- Kto pamięta ubiegłoroczne wspólne śpiewanie, ten wie, jak niesamowita atmosfera towarzyszy temu wydarzeniu – zachęca ekipa muzeum.
Pierwszy koncert zaplanowano 20 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum przy Solankowej 33. Drugi odbędzie się 21 stycznia o godz. 18.00 w Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu.
Artykuł ukazał się 12 stycznia 2024 r. w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin