Bohater Solidarności
dział: Kultura i Historia / dodano: 09 - 02 - 2024
Ogólnopolskie obchody 40. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze odbyły się w środę w Inowrocławiu. Przy ul. Królowej Jadwigi odsłonięto pomnik poświęcony działaczowi.
Rano złożono kwiaty przy obelisku upamiętniającym śmierć Piotra Bartoszcze w Radłówku. Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika przed Urzędem Gminy Inowrocław, uroczystości przeniosły się do Teatru Miejskiego, gdzie w programie znalazły się okolicznościowe wykłady i koncert Tomka Kamińskiego. Po południu w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy „Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze 1950-1984” oraz panel dyskusyjny.
Patronat nad uroczystościami sprawowali m.in. Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Tomasz Obszański, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Piotr Bartoszcze w 1980 r. był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. Rok później był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Został internowany w stanie wojennym wraz z bratem Romanem. Po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną.
Zginął między 7 a 8 lutego 1984 r., a w jego śmierć byli prawdopodobnie zamieszani funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Ciało odnaleziono w studzience melioracyjnej. Prowadzone śledztwo w latach 80. i 90. umarzano. W 2017 r. Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 9 lutego 2024 r.