Bardzo ciekawy weekend w Powiecie Inowrocławskim
dział: Kultura i Historia / dodano: 08 - 09 - 2023
Interesująco dla miłośników regionu zapowiadają się dzisiejsze i jutrzejsze wydarzenia. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie z wybitnymi badaczami polskiej literatury, a jutro wycieczka w poszukiwaniu cmentarzyska strażników bursztynowego szlaku.
„Dwa patriotyzmy. Jak lewicowy polonista obalał komunizm, rzecz o Janie Józefie Lipskim” – to tytuł kolejnego spotkania z wybitnymi badaczami polskiej literatury skierowanego do uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Inowrocławski oraz wszystkich zainteresowanych.
Nie wszyscy wiedzą, że Jan Józef Lipski (1926-1991), jeden z najważniejszych opozycjonistów czasów PRL, sygnatariusz Listu 59, współzałożyciel KOR-u, pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego był jednym z najwybitniejszych badaczy twórczości Jana Kasprowicza, wspólnie z Romanem Lothem redagował „Pisma zebrane Jana Kasprowicza”.
12 grudnia 1990 r. Jan Józef Lipski, już wtedy Senator RP, na zaproszenie Muzeum im. Jana Kasprowicza gościł w Inowrocławiu. W czasie konferencji naukowej zatytułowanej „Jan Kasprowicz i kultura europejska”, w sali muzeum przy Placu Klasztornym, wygłosił referat „Miejsce Kasprowicza w rozwoju europejskiego ekspresjonizmu”.
Spotkanie poświęcone postaci Jana Józefa Lipskiego poprowadzą Łukasz Garbal z Muzeum Literatury w Warszawie i Bartosz Kaliski z Instytutu Historii PAN.
Spotkanie odbędzie się dziś o godzinie 12:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu.
Spotkania młodzieży z osobowościami polskiej nauki odbywają się pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej.
Jutro z kolei o 11.00 zapraszamy do Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu, z którego wyruszy wycieczka w poszukiwaniu cmentarzyska strażników bursztynowego szlaku. Jej trasa będzie liczyła 4 kilometry.
- Na skraju dzisiejszego Szymborza znajdowało się miejsce wyjątkowe, którego świętą moc dostrzegano przez tysiąclecia. Bywali tam i pozostawili swoje ślady w postaci grobów lub tylko potłuczonych naczyń ludzie określani przez archeologów mianem kultur: pucharów lejkowatych i amfor kulistych z epoki kamienia, łużyckiej i pomorskiej z wczesnej epoki żelaza, plemiona z czasów lateńskich i rzymskich – mówi dyrektor powiatowego muzeum, Marcin Woźniak.
Zaglądali tam średniowieczni szymborzanie. Bywał też tam Jan Kasprowicz, a znalezione w tym miejscu garnki zabrał na Harendę, pod Tatry. O wyjątkowości tego miejsca świadczą przede wszystkim groby. Swoich zmarłych składali tam wędrowni hodowcy bydła sprzed 5000 lat (tzw. ludność kultury amfor kulistych), a na przełomie er, w czasie rozkwitu bursztynowego szlaku, wśród neolitycznych grobów pojawiły się szkieletowe i ciałopalne pochówki.
Wśród nich są groby wojowników, prawdopodobnie groby weteranów wojen prowadzonych przez plemiona germańskie i celtyckie na rubieżach Cesarstwa Rzymskiego. W ostatnią wyprawę, w zaświaty zostali oni wyposażeni w broń, w naczynia z jadłem oraz przedmioty przywiezione zza limesu, brązowe i srebrne naczynia służące konsumpcji wina, szklane i kościane żetony do gier i wróżb.
To miejsce magiczne, miejsce święte, niestety zniszczone w XIX i XX w. Jego resztki przebadali archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza pod kierunkiem prof. Aleksandry Cofty-Broniewskiej i Józefa Bednarczyka oraz Janina Dąbrowska i Czesław Sikorski z Muzeum im. Jana Kasprowicza.
Na zdjęciach: Fotografia lewa: Pierwszy dzień konferencji w Inowrocławiu. Drugi od lewej, na pierwszym planie Jan Józef Lipski. Fotografia prawa: Przypadkowe odkrycie, którego dokonały dzieci około stu lat temu. Na podobne liczą organizatorzy sobotniej wyprawy.
Fot. Archiwum Muzeum w Inowrocławiu
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 8 września 2023 r.